Güneş Takip Sistemi

Elektrik üretmek isteyen herkesin uğraştığı bir iştir güneş panelleri,bir çok farklı panel modeli bulunmaktadır.Tabi bir de güneşe odaklama işi var ki %40 lara varan verim kazanmanızı sağlar.Aslında gelişen panel teknolojisi güneşe yönlenmeyi bir süre sonra ortadan kaldıracak ancak sonar tüpler ile çalışan sistemlerin halen güneşe yönelme ihtiyacı var.
Güneşten bir çok alanda faydalanmak mümkün.Elektrik üretebilir ,su kaynatabilir,basınçlı buhar elde edebilirsiniz.Endüstriyel olarak bakıldığında birçok fayda görülebilir.Tabi bizim ihtiyacımız olan güneşi takip etmek.

Güneş takip sistemini bir çok yol ile yapabilirsiniz.Ben piyasada endüstriyel olarak kullanılan sistemlerimde geliştirdiğim güneş algılama sensöründen gelen verileri değerlendirerek x ve y koordinatlarında güneş takibi yaptırıyorum.Tabi sistem endüstriyel alanda kullanıldığından bir çok güvenlik önlemine ihtiyacınız var, zira kullanılan alanda 380 derecelik kızgın ve basınçlı yağ var.
Bu yazıda değineceğimiz sistem servo motorlar ile yapılmış olup yine 2 eksende güneş takibi yapabiliyor. İlk ihtiyacımız olan güneşin konumunu algılamak,bu projemizde 10mm LDR ler kullanacağız.
LDR gün ışığının yoğunluğuna göre direnci değişebilen bir elemandır.Örneğin karanlıkta kaldığında 1kohm direnç gösterirken ışıkta 10kohm olabilir.Biz bu özelliğinden faydalanarak güneşin konumunu algılayacağız.
Bir eksen için 2 adet LDR kullanıyoruz bunların 2 bacağını birbirine bağlıyoruz.Birisinin boşta kalan diğer bacağına +5 volt , diğerinin boşta kalan bacağına da şase veriyoruz.
Şimdi elimizde aslında bir gerilim bölücü oldu,LDR lerimizi birbirleri arasında 45 derecelik açılar ile yerleştirip, 5mm içeride kalacak şekilde makorana geçiriyoruz ki ortam ışığından etkilenmesin.
Bu şekilde güneşe tam karşıdan baktıklarında gerilim bölücümüzün orta ucundan 2.5 volt çıkacak.Yazdığımız programda eğer 2.4 ve 2.6 volt arasında ise bekleme ,eğer 2.4 volttan aşağıda ise bir yöne ,Eğer 2.6 volttan fazla ise diğer yöne motorlarımızı kontrol ediyoruz.
Bu işlemi her eksende yapıyoruz ve sistemimiz güneşi takip ediyor.
[jwplayer mediaid=”218″]

3 Comments
  1. Merhaba.Çalışmalarınızı paylaştığınız için teşekkür ediyorum zira herkes paylaşım konusunda boyle çalışmalar yapmıyor.Elektronik önlisans öğrencisiyim.Aynı Proje bitirme ödevim..Kullandığınız Servo motorun çeşiti ve derecesi nedir acaba? 1 derecelik – 5 derecelik çeşitleri var denildi sipariş veremedim bnde.Cevaplarsanız sevinirim.Ayrıca adresinize bi kaç soru içeren bir e-mail attım.Yardımcı olursanız çok makbule geçer.Saygılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>